15 Comments
User's avatar
Kristina Sereikaitė's avatar

Labai džiaugiuosi, kad pakalbinote tokia jautria tema šios srities specialistę 🤗💚 Dabar ramiau ruoštis ir žinau ko tikėtis, kur kreiptis.

Expand full comment
Daina's avatar

Džiaugiuosi, kad pagaliau yra kalbama šia tema ir lietuvišku atžvilgiu ir kad tai traukiama iš “Tabu” stalčiaus. Informacijos gali susirasti, tačiau yra labai mažai specialistų, kurie galėtų pakonsultuoti. Pačios ginekologės neaiškina tokių dalykų, nes studijų laikais apie tai nebuvo šnekama. O ir hormonų įtaka moteriškam kūnui yra analizuojama ne per seniausiai, vis dar trūksta tyrimų. Kitas aspektas - visuomenės požiūris į moterys, kurios po meno pauzės nurašomos. Šitą nuomonę reikia keisti ne tik vyrų galvose, bet ir pačių moterų. O iš kur pažinti savo kūną, jei iki šiol apie tai nebuvo šnekama. Mamos šios informacijos savo dukroms neperdavė. Draugių rate susidūriau su daugelį, kurios neatkreipia dėmesio į savo kūną, jo pokyčius. Jos tiesiog tai priima, kaip stresą, nuovargį, kartais net bijo tai pripažinti, nes tai įrodytų, kad jos silpnos ir neištvermingos. Tikiuosi, Vaida, daugiau tokių pokalbių sulaukti, nes ši tema yra apie mūsų pusė gyvenimo 😊. Ačiū Tau ❤️

Expand full comment
Kristina's avatar

Labai geras, šiltas, lengvas, informatyvus, smagus pokalbis. Man ką tik suėjo 51. Du vėlyvi gimdymai 40 ir 43 ir ilgi žindymai bei gydytojų pastaba, kad dabar tikrai dar ilgai nesulauksiu menopauzės mane nuramino. Bet… praeitais metais, suėjus 50 pradėjau pastebėti, kad mano kūnas darosi man jau per daug nepatogus, skausmingas įvairiose vietose. Nurašiau jausmui po treniruočių, bet pastebėjau, kad per pertrauką niekas nesikeičia. Dukart dienoje jau gana ilgą laiką prasitampau jogoje, o ryte atsikeliu ir vos išlipu iš lovos, kokia sustingusi ir skaudi. Mėnesinės dar gana tvarkingos. Gyvenu Norvegijoje, nuėjau pas šeimos gydytoją, o ji panašiai kaip Lietuvoje, toks laikas, nieko nepadarysi, tirti hormonų kol kas negalim kol nepraėjo metai po to kai visai nebelieka mėnesinių. O man net mėnesinės tebėra, tai kada aš dar galėsiu realiai pradėti konsultuotis su gydytoja? Kiek laiko tada man reikės gyventi su tuo sustingimu, skausmeliais? Ėmiau ieškoti informacijos pati, perklausiau rimtų podcastų su DB ir JAV gydytojais. Esu tikra, kad mano kūno nauji pokyčiai susiiję su estrogeno dramatišku mažėjimu, supratau, kad nuo bėgiojimo reikia pereiti prie gantelių kilnojimo, kokių papildų ypač reikia šiuo laikotarpiu ir kaip svarbūs yra baltymai. Man laaaaaabai patiko šitas pokalbis ir apsidžiaugiau kad tokios rimtos informacijos galiu jau gauti ir savo gimtąja kalba. Ačiū, Vaiva! ❤️

Expand full comment
Egle TamTam's avatar

Tiesiog puikus pokalbis! Nuostabu, kad baigėte raganystėmis😂🧙‍♀️ labai igalinantis pokalbis❤️

Expand full comment
Žemės gyventoja's avatar

Labai įdomi ir reikalinga tema, išgirdau ir naujų dalykų, yra ir girdėtų. Puiki pašnekovė, eisiu susirasti insta. Kas dar labai svarbu ir apie ką mažai (pavojingai mažai!) kalbama yra dubens dugno raumenų sveikata. Jau po pirmojo nėštumo (nesvarbu mamos amžius) būtina pasirūpinti šios raumenų grupės atstatymu. O po antro, trečio ir kt. nėštumų - tai gyvybiškai svarbu (dėl vidaus organų nusileidimo kenčia 50% gimdžiusių moterų (taip, tai velnioniškai daug - o dažna, matyt, ir kenčia tylėdama). Juk kalbame ne apie grožį, o apie bendrą moters sveikatą tolesniame jos gyvenime. Buvau apstulbus, kai sužinojau, kaip mažai apie šią problemą kalbama ir net patys sveikatos specialistai žiūri pro pirštus (pasiteisinimas: toks amžius, čia normalu po nėštumo ir pan.). Bet juk yra sprendimo būdų. Ir tai ne senyvo amžiaus moterų problema (vyrams nėštumai, kaip žinoma, nekenkia ;)), o liečia vidutinio ir net jauno amžiaus moteris.

Expand full comment
Kristina Sereikaitė's avatar

Labai ačiū už pasidalinimą! Reiktų rimčiau paieškoti informacijos 🤗

Expand full comment
Kristina Sereikaitė's avatar

Labai įdomu. O kaip sustiprinti tą raumenį?

Expand full comment
Žemės gyventoja's avatar

Kristina, tai dubens dugno raumenų grupė, palaikanti visus mūsų vidaus raumenis savo vietose. Anatominės informacijos gausu, o praktinės pagalbos trūksta. Yra tam skirta kenziterapijos šaka. Manau, kad ir Lietuvoje yra specialistų, bet apie tai nėra kalbama. Todėl svarbiausiai žinoti ir ieškoti, kaip sau padėti :) Dažnai net gydytojai nepasiūlo sprendimo, o pati moteris net neįsivaizduoja, kad gali būti kitaip. Prancūzijoje yra išvystyta visa sistema šiuo klausimu su nemokamais kineziterapijos seansais, tačiau net ir čia daug informacijos lieka "už uždarų durų". Nesu šios srities specialistė, bet Vaivos šnekinta gydytoja sukėlė įvairių minčių :)

Expand full comment
Laima's avatar

Ačiū !!! ❤️ informatyvus pokalbis, daug sužinojau , pasinaudosiu patarimais . Dar kartą ačiū 🙏

Expand full comment
Ona's avatar

Aciū labai 🙏 pokalbis nuostabus, ikvepiatis . Net isejau vakare pasivaikscioti, nors neplanavau ! 😅

Expand full comment
Ieva's avatar

Kiek naudingos informacijos!!!!!! 🫶

Expand full comment
Egle Nesteckiene's avatar

Netiesa, kad pazistame savo kuna. As niekados neradau, kas kartojasi per menesines, isskyrus pilvo pamaudima. Dar plius maitinau pati, nesirgau, o ka kalbeti apie kontracepines priemones. Juk tame tarpe tu neturi laiko pazinti, kas pasikeite, ir kas yra normalu

Expand full comment
Daina's avatar

Gal nepažįstame, bet mes galime save stebėti ir registruoti pokyčius ir savęs klausti, kas pasikeite. Save reflektuoti ir apie tai dalintis su kitais.

Expand full comment
Egle Nesteckiene's avatar

Suprantu… Man kazkaip visada atrodo, kad mano mintys ir jausmai priklauso nuo mano vidines stiprybes, darbo su savimi. Kazkaip, nesinori laikyti saves menesiniu auka, nors tai butu gana patogu, kai sau nepatinku ir ant aplinkiniu esu piktoka. Gali buti, kad taip ir nespejau savo kuno pazinti laiku, o dabar jau per velu 47 metai. Is pradziu iki 27 metu nesirgau, nes maitinau 2 vaikus. Tada nuo 36 apsisprendziau spiralei, ir ji labai tiko … tai menesiniu pazinti turejau 9 metus ir vaikus augindama, kur ir taip stresas guvenime tuo metu, ir nieko neina atskirti… 🙂

Expand full comment
Giedrė's avatar

Labai ačiū už šį pokalbį, taip viskas įdomu ir iš įvairių pusių apžvelgta!

O LT per Naujojo Baltijos šokio festivalį rodys islandės spektaklį apie menopauzę, kur pakviestos lietuvių moterys šokti jos spektaklyje apie tai. O čia organizatorės įrašas Fb:

Kai paskelbėme kvietimą moterims jungtis į Islandės choregrafės Lovísa Ósk Gunnarsdóttir užsiėmimus, skirtus pasiruošti spektaklio WHEN THE BLEEDING STOPS ⎯ Lovísa Ósk Gunnarsdóttir (IS) ⎯ New Baltic Dance 2025 pristatymui, net komandos viduje kilo ne viena abejonė ar tikrai surinksime 20 moterų, kurios ryšis kalbėti apie menopauzę. Visų nuostabai, registraciją teko stabdyti net akščiau nei planuota:)

Komentare rasite visą interviu su choreografe, o žemiau trumpą ištrauką iš jo:

Kokios reakcijos iš vyrų lydi jūsų projektą?

– Reakcijos yra stiprios nepriklausomai nuo žiūrovo lyties. Šis pasirodymas yra apie tai, kaip su amžiumi kinta mūsų tapatybė ir kaip svarbu būti priimtiems ir švenčiamiems tokiems, kokie esame. Vienas įsimintiniausių momentų buvo susitikimas su 68 metų vyru, kuris po spektaklio prie manęs priėjo teatre verkdamas. Jis pasakė, kad pasirodymas padėjo jam geriau suprasti, ką išgyveno jo buvusi žmona.

P.S. spektaklis labai džiaugsmingas, šiltas ir jaukus. KVIEČIU:)

Expand full comment